Hol kezdjem? – A saját honlapod elkészítéséhez vezető út, lépésről-lépésre

Ha már régóta gondolkodsz azon, hogy elkészíted a saját honlapodat, de nem tudod, hol és hogyan kezdj neki, akkor most hozok néhány segítő tippet, ami előrevisz a folyamatban.
Legyél blogger, kisvállalkozó, egyéni vállalkozó vagy csak egyszerűen valaki, aki végre szeretne egy saját online jelenlétet.
A honlapkészítés könnyebb lehet, mint gondolnád. Ebben a cikkben átlátható, gyakorlati útmutatót kapsz, amely segít a saját honlapod elindításában.

1. Határozd meg a célodat

Az első és talán legfontosabb lépés, hogy tisztázd, miért van szükséged egy weboldalra.

Egy blogot szeretnél vezetni?
… a túrázás a szenvedélyed, és szívesen megosztanád másokkal is, hogy milyen szép helyeken jársz?
… édesanya vagy, és miközben a gyerekek alszanak, jut egy kis időd kreativitásod kibontakoztatására, amit szívesen megmutatnál a világnak? –> később még pénz is lehet a hobbitevékenységedből (ez esetben már a webshop is izgalmas gondolatnak tűnik)
… nap mint nap új receptötleteid vannak és finom ételekkel látod el a családot. … jó lenne ezeket összegyűjteni az online térben, hogy a barátaiddal is meg tudd osztani az új ötleteidet.

A (majdnem) vállalkozásodat szeretnéd bemutatni?
… évek óta szereled a haverok és a szomszédok, és azok ismerőseinek az autóit, egyre több a munka, mi lenne ha az online térben is elérnének? A honlapodon egy időpontfoglaló alkalmazás is jól jönne, a jobb tervezhetőség kedvéért.
… a receptes blogod olyan jól sikerült, hogy kiderült nemcsak a barátaidat érdekli. 🙂 Igény van a receptek könyv formában való megjelenítésére… ideje lenne szintet lépni, és egy jó weboldalt/webshopot összerakni a receptes könyvnek, ahol meg is tudják vásárolni azt.
… mellékállásban edző vagy, azonban szeretnél egy szabadabb életet, jó lenne több emberhez is eljutni az online téren keresztül.

Esetleg termékeket és szolgáltatásokat szeretnél eladni?
… a receptes könyv mellett szeretnél vitaminokat, étrendkiegészítőket is árulni. Nincs mese, most már biztosan kell egy webshop. 🙂
… kutyákat tanítasz be, hogyan kell „jól” viselkedni, a szomszéd utcákban már jól ismernek, de jó lenne bővíteni a kört. Most már csak egy szuper weboldal hiányzik.
… masszőr, coach, théta-healing, asztrológiai tanácsadást folytatsz, itt az ideje, hogy jelen legyél a weben és az éteri energiákat összekötni a látható világ megoldásaival!

Ha megvan a cél, az segít meghatározni, milyen struktúrát, funkciókat és dizájnt érdemes választanod a honlapodhoz.

2. Válassz megfelelő platformot

Amint a célod világos, ideje kiválasztani a weboldalkészítéshez a felületet. Ha gyors és egyszerű megoldást keresel, a WordPress nagyszerű választás lehet. Felhasználóbarát, könnyen kezelhető felületet biztosít. Sablonokkal dolgozik, amit Te magad is el tudsz készíteni, így nem kell kódolási ismeretekkel rendelkezned.
A különféle keretrendszerek, amiket használni tudsz a WordPress alatt pl: Guttenberg, Elementor, Divi, WP Bakery lehetőséget adnak arra, hogy szép, profi megjelenésű weboldalt hozz létre rövid idő alatt.

3. Regisztrálj domain nevet és tárhelyet

A következő lépés egy fontos lépés lesz! Válassz egy ún. domain-t a leendő honlapod részére. A domain neved az a cím, amelyen a látogatók elérik az oldalad (pl. www.sajatweboldal.hu). Ez egy egyedi név, amely könnyen megjegyezhető és jól tükrözi a tevékenységedet. pl.: micikreativuvegek.hu, liptakkalyha.hu

A domain névhez tárhely is kell, pl: a weboldalhoz tartozó fájlok tárolására, be és kimenő levelek tárolására, email cím(ek) létrehozására stb. Számos szolgáltató kínál különféle csomagokat, vannak kifejezetten WordPress motorra épülő csomagok is. Ha a tárhelyhez cpanel felület is társul, akkor Te magad is könnyedén létrehozhatsz email címet a honlapodhoz pl: hello@sajatweboldal.hu, vagy készíthetsz biztonsági mentést a weboldaladról stb.
Ha itt úgy érzed, hogy ez már sok, vagy segítségedre van szükséged, keress meg bátran. Kérj időpontot itt, a honlapon keresztül, vagy itt emailben.

4. Válaszd ki a megfelelő dizájnt

Ne aggódj, ha nem vagy grafikus! A legtöbb weboldalkészítő platform előre elkészített sablonokat kínál – ingyenes és fizetős sablonok tömkelege elérhető a neten -, amelyek közül választhatsz. Ezeket könnyen testreszabhatod, hogy illeszkedjenek a saját stílusodhoz és a céljaidhoz. Fontos, hogy egy letisztult, felhasználóbarát dizájnt válassz, amely gyorsan betöltődik és könnyen navigálható.

Ha szeretnéd az egyedi ötleteidet megvalósítani, akkor a honlapon található workshopok bármelyike megtanít arra, hogyan készítsd el a saját weboldaladat. Egy jó iránymutatást ad majd Neked az Elementor keretrendszer használatának elsajátításában, és innentől kezdve nincs előtted akadály, bármilyen ötletedet meg tudod valósítani, a 100%-ban gyakorlati megoldásokkal!

5. Készítsd el az oldalad tartalmát

Amint megvan a sablonod, ideje feltölteni az oldalt tartalommal. Fontos, hogy az oldalad egyértelműen kommunikálja, hogy ki vagy és mit kínálsz. Készíts „Rólunk” oldalt, „Kapcsolat” részt, valamint olyan aloldalakat, amelyek a termékeidet vagy szolgáltatásaidat mutatják be. Ha blogot is szeretnél, ez remek lehetőség arra, hogy rendszeresen frissítsd az oldalad új tartalmakkal, és ezzel vonzd a látogatókat.

6. Ne feledd a keresőoptimalizálást (SEO)

Ahhoz, hogy a honlapod sikeresen elérje a célközönségedet, fontos, hogy a keresőmotorok (pl. Google) is megtalálják. Csinálj kulcsszókutatást, mire keresnek rá az emberek, ha a Te általad kínált terméket, vagy szolgáltatást keresik.

Ingyenes eszköz a kulcsszavak kereséséhez: https://keywordtool.io/, a google kulcsszótervezője regisztrációhoz van kötve: https://www.googleadservices.com/

Használj a témádhoz releváns kulcsszavakat, amelyek leírják a tevékenységedet, és figyelj a meta leírásokra, címsorokra és alt címkékre a képekhez.

Tipp: ahhoz, hogy SEO eszközöket tudj használni a weboldaladon pl: metalírás megadása vagy egy, kulcsszó kitöltése egy oldalhoz vagy cikkhez stb. külön bővítmény telepítését igényli. pl.: yoast seo, vagy all-in-one seo.)

7. Teszteld és indítsd el

Mielőtt élesben elindítanád az oldalt, ne felejtsd el letesztelni minden funkcióját. Ellenőrizd, hogy jól működnek-e a linkek, mobilon is jól néz-e ki az oldal, és megfelelően betöltődik-e minden tartalom. Ha minden klappol, indulhat az oldal! Egy honlap sosem lesz 100%-os, mindig lesz, amit még módosítanál rajta, ezt menetközbenis megteheted, ne aggódj emiatt!

Javaslat: amíg csak tesztelési fázisban van a weboldalad, pl.: építed a designt, töltöd a tartalmat stb., használj karbantartás üzemmódot. Ehhez telepíts valamilyen Maintenance bővítményt az oldalhoz.

A sikeres online jelenlét kezdete

A saját honlapod elkészítése nemcsak kihívást, hanem hatalmas lehetőséget is jelent. A mai modern és sok esetben könnyen kezelhető eszközökkel nem kell hozzá programozói tudás, csak némi elhatározás és egy kis szabadidő az elkészítéshez. Ha úgy érzed, egy kis segítség jól jönne az úton, akkor jó hírem van számodra!

Vásárold meg bármelyik, a honlapon található online workshopot, ahol konkrét, gyakorlati példákon keresztül mutatom be, hogyan tudod pár nap alatt elkészíteni a saját weboldaladat. Nem kell kódolnod (jó, van olyan videó, ahol kapsz konkrét kódokat a szebb és látványosabb eredményért, de ezt egyáltalán nem kötelező használni, mert kiváltható bővítménnyel is 🙂 ), nem kell webdesignernek lenned – csak kövesd a lépéseket, és hamarosan a saját, profi honlapodon üdvözölheted a látogatóidat. Tedd meg az első lépést és most! És lépj a sikeres online jelenlét útjára!